Děti s autismem žijí izolované ve svém světě,
prožívají úzkosti, obavy ze selhání, což vede k prohlubování jejich
sociální izolace a emočně strádají. Získat pocit sebe důvěry a sebe
úcty dětem s autismem pomáhají terapie a volnočasové aktivity pod
vedením odborníků. Terapeutické aktivity organizujeme od roku
2010 a pravidelně na ně dochází více než 130 děti
s autismem.
Pravidelné docházení na terapeutické a volnočasové aktivity je pro děti s autismem zcela zásadní a klíčové, protože jakýkoliv nácvik změn a upevnění návyků je u těchto děti mnoholetý proces.
Podporujeme celou rodinu včetně zdravých sourozenců.
Dětem s autismem pomáháme posilovat a zdokonalovat jejich
sociální a emoční dovednosti, které později uplatní v běžném
životě, což bude mít pozitivní dopad na celý rodinný systém a školní
kolektiv.
"Žádné dítě s autismem si nepřeje zůstat samo, touží po tom mít kamarády, ale neví jak na to".
Když se do rodiny narodí hendikepované dítě, běžný život celé rodiny se naprosto od základů změní. Rodiče často prožívají beznaděj a stres s nímž se každý člen rodiny může vyrovnávat s jinou intenzitou a průběhem. My v ADAMovi tomu rozumíme.
Taky i mně se narodil syn, kterému byla porucha autistického spektra diagnostikována v jeho 7letech paní doktorkou PhDr. Milenou Tejklovou.
Když jsme po vyšetření u paní doktorky, kde jsem se poprvé dozvěděla diagnózu syna – porucha autistického spektra, odcházeli domů, nevěděla jsem o autismu zhola nic. Věděla jsem jen že svého syna miluji a udělám pro něho vše co jen bude v mých silách.
Po pár dnech od diagnózy syna se mi telefonický ozvala paní doktorka a nabídla mi možnost setkání se s dalšími rodiči, kterým v poslední době stanovila diagnózu PAS.
Za nabídku setkání jsem byla velmi vděčná, protože jsem ve svém okolí neznala nikoho s touto diagnózou. Na prvním setkání nás bylo 5 rodičů, naše povídaní o životě s našimi dětmi nebralo konce a tak paní doktorka nabídla další setkání a tam už se nás sešlo 7 rodičů a s každým dalším setkáním nás bylo čím dál víc.
Z naších společných diskuzí vzešlo několik podmětů, které nám při péči o naše autistické děti chybí a to společné rodičovské sdílení starosti při výchově děti s autismem a druhý podmět, že nám chybí aktivity pro naše autistické děti, protože v té době byly naše děti zcela běžně nejen ze školních aktivit vylučovány. Paní doktorka tedy navrhla, že by byla ráda, kdyby tato iniciativa vyústila v organizovanou činnost – neziskovou organizaci. Tento nápad společně s dalšími rodiči v roce 2010 vyústil v založení neziskovky ADAM – autistické děti a my.
Měli jsme hned u zrodu organizace štěstí na setkání s odborníkem, psychologem a psychoterapeutem Mgr. Přemyslem Mikolášem, který chtěl nad rámec své práce psychologa ve Speciálním pedagogickém centru Ostrava, podporovat a pomáhat rodinám s dětmi s autismem. Tato spolupráce je pro nás důležitá a stěžejní do dnes.
Věřím v sílu komunity, ve které si lidé se společným cílem vzájemně pomáhají a podporuji se.
Nyní naše organizace sdružuje více než 130 rodin z Moravskoslezského kraje. Rodiče si vzájemně pomáhají, sdílí spolu starosti i radosti, protože sdílená starost a pochopení mých starostí přináší úlevu a pocit že v tom nejsme sami.
Marie Gerdová – zakladatelka
V ADAMovi věříme, že žádná rodina pečující o dítě s autismem by neměla zůstat sama. Jsme bezpečným prostorem pro sdílení zkušeností, poskytování odborné pomoci a vytváření komunity, která přeměňuje pocit izolace v podporu a naději.
Naším posláním je pomáhat rodinám vidět možnosti a potenciál jejich dětí. Spolupracujeme se zkušenými odborníky, kteří s empatií a respektem nabízejí terapeutickou a individuální podporu, aby každá rodina našla cestu, která jim dává smysl.
Budujeme prostředí důvěry a porozumění, kde se rodiče mohou opřít o sílu komunity a společně nacházet řešení pro každodenní výzvy. V ADAMovi nevnímáme autismus jako překážku, ale jako jedinečnou cestu, na které rodiny podporujeme – s porozuměním, respektem a odborností.