O nás

O nás

Naše poslání


Děti s autismem žijí izolované ve svém světě, prožívají úzkosti, obavy ze selhání, což vede k prohlubování jejich sociální izolace a emočně strádají. Získat pocit sebe důvěry a sebe úcty dětem s autismem pomáhají terapie a volnočasové aktivity pod vedením odborníků. Terapeutické aktivity organizujeme od roku 2010 a pravidelně na ně dochází více než 130 děti s autismem.

Pravidelné docházení na terapeutické a volnočasové aktivity je pro děti s autismem zcela zásadní a klíčové, protože jakýkoliv nácvik změn a upevnění návyků je u těchto děti mnoholetý proces.

Podporujeme celou rodinu včetně zdravých sourozenců.
Dětem s autismem pomáháme posilovat a zdokonalovat jejich sociální a emoční dovednosti, které později uplatní v běžném životě, což bude mít pozitivní dopad na celý rodinný systém a školní kolektiv.

O nás
"Žádné dítě s autismem si nepřeje zůstat samo, touží po tom mít kamarády, ale neví jak na to".

Jak to vše vzniklo

I rodina s dítětem s autismem může žít dobrý život

Když se do rodiny narodí hendikepované dítě, běžný život celé rodiny se naprosto od základů změní. Rodiče často prožívají beznaděj a stres s nímž se každý člen rodiny může vyrovnávat s jinou intenzitou a průběhem. My v ADAMovi tomu rozumíme.

Taky i mně se narodil syn, kterému byla porucha autistického spektra diagnostikována v jeho 7letech paní doktorkou PhDr. Milenou Tejklovou.

Když jsme po vyšetření u paní doktorky, kde jsem se poprvé dozvěděla diagnózu syna – porucha autistického spektra, odcházeli domů, nevěděla jsem o autismu zhola nic. Věděla jsem jen že svého syna miluji a udělám pro něho vše co jen bude v mých silách.

Po pár dnech od diagnózy syna se mi telefonický ozvala paní doktorka a nabídla mi možnost setkání se s dalšími rodiči, kterým v poslední době stanovila diagnózu PAS.

Za nabídku setkání jsem byla velmi vděčná, protože jsem ve svém okolí neznala nikoho s touto diagnózou. Na prvním setkání nás bylo 5 rodičů, naše povídaní o životě s našimi dětmi nebralo konce a tak paní doktorka nabídla další setkání a tam už se nás sešlo 7 rodičů a s každým dalším setkáním nás bylo čím dál víc.

Z naších společných diskuzí vzešlo několik podmětů, které nám při péči o naše autistické děti chybí a to společné rodičovské sdílení starosti při výchově děti s autismem a druhý podmět, že nám chybí aktivity pro naše autistické děti, protože v té době byly naše děti zcela běžně nejen ze školních aktivit vylučovány. Paní doktorka tedy navrhla, že by byla ráda, kdyby tato iniciativa vyústila v organizovanou činnost – neziskovou organizaci. Tento nápad společně s dalšími rodiči v roce 2010 vyústil v založení neziskovky ADAM – autistické děti a my.

Měli jsme hned u zrodu organizace štěstí na setkání s odborníkem, psychologem a psychoterapeutem Mgr. Přemyslem Mikolášem, který chtěl nad rámec své práce psychologa ve Speciálním pedagogickém centru Ostrava, podporovat a pomáhat rodinám s dětmi s autismem. Tato spolupráce je pro nás důležitá a stěžejní do dnes.

Věřím v sílu komunity, ve které si lidé se společným cílem vzájemně pomáhají a podporuji se.

Nyní naše organizace sdružuje více než 130 rodin z Moravskoslezského kraje. Rodiče si vzájemně pomáhají, sdílí spolu starosti i radosti, protože sdílená starost a pochopení mých starostí přináší úlevu a pocit že v tom nejsme sami.

Marie Gerdová – zakladatelka

Naše vize

V ADAMovi věříme, že žádná rodina pečující o dítě s autismem by neměla zůstat sama. Jsme bezpečným prostorem pro sdílení zkušeností, poskytování odborné pomoci a vytváření komunity, která přeměňuje pocit izolace v podporu a naději.

Naším posláním je pomáhat rodinám vidět možnosti a potenciál jejich dětí. Spolupracujeme se zkušenými odborníky, kteří s empatií a respektem nabízejí terapeutickou a individuální podporu, aby každá rodina našla cestu, která jim dává smysl.

Budujeme prostředí důvěry a porozumění, kde se rodiče mohou opřít o sílu komunity a společně nacházet řešení pro každodenní výzvy. V ADAMovi nevnímáme autismus jako překážku, ale jako jedinečnou cestu, na které rodiny podporujeme – s porozuměním, respektem a odborností.

Náš tým

Marie Gerdová

Marie Gerdová

Zakladatelka a ředitelka spolku

„Mám radost, že dělám práci, která mě naplňuje a dává smysl. Miluji svoje děti Dominika a Elišku a chvíle, kdy můžeme společně s rodinou vyrazit na cesty a poznávat nová místa. Mám ráda léto a teplé barvy, miluji hudbu a relaxaci na naší zahradě. Ve volných chvílích se ráda bavím s přáteli, sleduji filmy nebo si přečtu dobrou knihu“.

Lucie Škodová

Lucie Škodová

Asistentka

„Miluji cestování s naší rodinou, poznávání nových míst a nových chutí. Jsem velice přátelská, ráda trávím čas s přáteli a rodinou. Hodně čtu, ráda vařím – miluji jídlo. 😀 “

Mgr. Přemysl Mikoláš

Mgr. Přemysl Mikoláš

Psycholog a psychoterapeut

„Autismus rozhodně neléčím! Nikoho nedělám normálním! Autismu rozhodně nikomu neberu! Autismus je jen jedna část tvého bytí na této planetě.“

Lenka Gwóźdźová

Lenka Gwóźdźová

Sociální a speciální pedagog

„Ráda se učím od dětí a ráda učím děti… Miluji humor a setkávání s lidmi… S nadšením profesionální sportovkyně běhám za míčem, jezdím na koloběžce a šlapu na kole… Se zaujetím pročítám knihy – odborné svazky, beletrii, poezii… Když něco dělám, tak naplno…. Což má své výhody i nevýhody… Ať tak či onak vážím si toho, že mám rodinu…. a současně můžu spolupracovat s Adamem.“

Kateřina Glombková

Kateřina Glombková

Lektorka a psycholožka

„Miluju podzim, mám ráda pobyt na čerstvém vzduchu, jízdu na kole a procházky. Mezi mé zájmy patří objevování krásných míst v Česku a zahraničí. Ráda trávím čas se svou rodinou a přáteli. Nepohrdnu dobrým jídlem a ráda experimentuji v kuchyni. V neposlední řadě jsem vděčná za svou práci. Děkuji všem výjimečným dětem, se kterými se setkávám v rámci mé práce, jejich rodinám a mým úžasným kolegyním a kolegům, díky kterým se učím neustále novým věcem.“

Renáta Fojtů

Renáta Fojtů

Členka výboru

„Mám ráda všechny aktivity, které mohu sdílet společně s rodinou – výlety do přírody, společné hry, sportovní a kulturní akce. Jsem ráda také sama se sebou, a to při cvičení jógy, meditaci, kreativní činnosti a procházkách přírodou. V ADAMovi pomáhám proto, že vidím, že je to práce, která dává smysl. Aktivity v ADAMovi pomáhají nejen mému synovi, ale celé naší rodině, a pokud mohu pomoci k tomu, ať se stejně dobře cítí také jiné rodiny, pomohu velmi rada.“

Adéla Mikolášová

Adéla Mikolášová

Lektorka terapeutických aktivit

„Pracuji jako asistentka pedagoga na speciální škole a dálkově studuji sociální práci. Práce s dětmi mi dává smysl. V organizaci ADAM působím již několik let. Ve volném čase se aktivně věnuji zooterapii a sebevzdělávání.“

Kristýna Machačová

Kristýna Machačová

Lektorka a psycholožka

„Nejraději odpočívám u dobrých fantasy knih, filmů i seriálů. Jindy sáhnu po štětci a barvách a relaxuju u malování. Nedílnou součástí mého života je i hudba, ať už jen její poslech nebo hra na kytaru či ukulele. Odborný dohled u všech zmíněných aktivit zajišťuje můj čtyřnohý kámoš, kocour Pante.“

Věra Kučová

Věra Kučová

Lektorka a psycholožka

„Miluji život se vším co přináší, jeho pestrost. Jsem optimista a věřím, že vše v životě má nějaký smysl. Nejraději mám a nejvíce si užívám čas s rodinou a přáteli, pobyt v přírodě a pohodové/radostné chvíle. Neznám nudu a každou volnou chvíli si dokážu nějak vyplnit. Ráda se na svět usmívám. :-)“

Žaneta Novotná

Žaneta Novotná

Lektorka

„Radost největší mi dělají děti – moje i děti v ADAMovi, pro které vymýšlím programy, hraji divadlo a rada tvořím bez hranic materiálu a prostředí. S dětmi pracuji srdcem a intuicí. Moje krédo: když můžu tak ráda pomůžu.“